Україна вражала на 70-му Берлінському міжнародному кінофестивалі «Berlinale»

1 березня завершив свою роботу 70-й міжнародний кінофестиваль «Берлінале». Цього року Україна якісно вирізнялася на міжнародному кінофорумі низкою заходів, спрямованих на просування країни на міжнародному кіноринку та налагодження співпраці з іноземними партнерами.

Традиційно, з 20-го по 28-ме лютого на Європейському кіноринку (EFM) 70-го Берлінського міжнародного кінофестивалю, який є одним із найважливіших у світі місць зустрічі професіоналів у сфері кіноіндустрії, під гаслом #UkraineIsYourDestination працював Український національний стенд Ukrainian National Stand. Цьогоріч наш стенд вражав гостей не лише масштабом, але й креативністю. Окремий акцент у дизайні стенду було зроблено на промоцію нової системи кеш-рібейтів в Україні 25+5%. Варто відзначити, що до українського стенду цьогоріч було прикуто особливу увагу, що пов’язано не лише з законодавчими нововведеннями, а й загальною політикою та тенденціями у галузі. Уже не новина, що зйомки фільмів в Східній Європі стають трендом, який обговорюється на сторінках профільних видань та на професійних майданчиках.

Зважаючи на такий попит, важливо активно просувати Україну як партнера для зйомок, адже умови, що пропонують наші сусідні країни, уже впродовж кількох років становлять для України потужну конкуренцію. У даному контексті надзвичайно важливою є роль українського національного стенду на кіноринку аби ще раз продемонструвати нашу конкурентоспроможність, запропонувати вигідні умови партнерства (рібейти), потенціал українських фільмів, професійного персоналу, логістичні та сервісні потужності, продакшени тощо. Для виконання такої задачі у дизайні стенду було використано п’ять територій під назвами Epic (епічно),  Sweet (сентиментальний), Unique (унікальний), Edgy (на межі), WOW (постпродакшен та CGI), що демонстрували все розмаїття українського контенту. Родзинкою стала технологія доповненої реальності, за допомогою якої відвідувачі могли переглянути відео, що відображають різноманіття українських локацій, фільмів та потужностей індустрії.

На стенді було представлено понад 250 українських фільмів, що знаходяться на різних стадіях виробництва та створюються за підтримки Держкіно або незалежними продюсерами. Іноземним колегам було презентовано шоуріли українських фільмів (завершених, а також тих, що ще перебувають у виробництві), підготовлені Асоціацією кіноіндустрії України на замовлення Держкіно.

Посилилася також активність української делегації, до складу якої увійшли продюсери, режисери, дистриб’ютори, баєри, сейлз-агенти, організатори фестивалів та кіноринків, кастинг-директори, актори, представники арт-департаментів знімальних груп і навіть каскадери. Робоча атмосфера українського стенда була надзвичайно активною.

За період кіноринку на Українському національному стенді відбулися зустрічі з понад 80-ма потенційними міжнародними партнерами, серед них – Міжнародний кінофестиваль у Торонто, Європейська асоціація незалежних продюсерів (CEPI), Міжнародна федерація асоціацій кінопродюсерів (FIAPF); крім того, стенд оцінили офіційні делегації за участю Міністра культури Литви пана Міндауґаса Квєткаускаса, Міністра культури Узбекистану пана Озодбека Назарбекова, Міністра культури та спорту Казахстану Аристанбека Мухамедиули.

21  лютого, в рамках European Film Market – EFM, відбулася перша українсько-канадська конференція з копродукції в кіно «Canada-Ukraine CoProduction Meetings», організована Українською Кіноасоціацією (УКА) спільно з Посольством Канади в Україні та Асоціацією кінопродюсерів Канади (Canadian Media Producers Association). Найближчими місяцями очікується ратифікація Угоди про спільне виробництво аудіовізуальних творів між Україною та Канадою, тому метою заходу було зібрати представників української та канадської кіноспільноти, щоби презентувати можливості, які відкриває для співробітництва кожна з країн. Спікерами від канадської та української сторін виступили як представники державного сектору, так і індустрії. Крім того, важливою частиною івенту стали індивідуальні зустрічі понад 70 продюсерів, під час яких канадським колегам було представлено 33 українські проєкти із копродукційним потенціалом.

23 лютого відбувся Третій бізнес-ланч «Meet Ukrainian Producers» у рамках Co-Production Market, організований Всеукраїнським благодійним Фондом Ігоря Янковського  спільно з Державним агентством України з питань кіно. В ньому взяло участь 30 українських і понад 250 іноземних кінопродюсерів.

23 лютого в рамках Country Session на Co-Production market Голова Асоціації кіноіндустрії України Євгенія Яцута провела презентацію можливостей України в галузі кіновиробництва. Презентація була покликана представити Україну іноземним партнерам як кінематографічну локацію з оновленим законодавчим середовищем, арсеналом сучасних сервісів та виробничих потужностей. Разом із Україною учасниками заходу цього року були Польща, Чилі, Колумбія, Тайвань, Ірландія та Італія. Представники відібраних країн презентували свої можливості й надали відповіді на запитання щодо співпродюсування та особливостей отримання державного фінансування.

24 лютого відбулося прийняття з нагоди презентації українського кіно та талантів в рамках 70-го Берлінського МКФ. Участь у заході прийняли більше 500 українських та іноземних представників кіноіндустрії та преси. У неформальній атмосфері відбулося спілкування з представниками зарубіжних фільмових комісій, фондів, державних інституцій, продюсерами, сейлзами, баєрами, а також дирекцією EFM.

Уже традиційно організатором Українського стенду на Європейському кіноринку стала Асоціація кіноіндустрії України на замовлення Державного агентства України з питань кіно за участі Української Кіноасоціації та Української Кіноакадемії.

Варто звернути увагу на те, що Україна була широко представлена і у фестивальній програмі кінофоруму.

В рамках спеціальних показів Berlinale Special відбулася світова прем’єра створеного за підтримки Міністерства культури України фільму-антиутопії авторства Олега Сенцова та Ахтема Сеітаблаєва «Номери».

«Успіх – це саме те слово, яке точно описує цьогорічну  участь України на ювілейному «Берлінале». Два фільми у програмі – «Номери» та «Земля блакитна, ніби апельсин», шквал схвальної критики та повні зали глядачів. До цього треба додати активну роботу українського стенду на Європейському кіноринку, зацікавлення Україною з боку іноземних партнерів та першу Українсько-канадську конференцію. Особисто я задоволена результатами фестивалю, як для нашого фільму так і для країни в цілому»

коментує продюсер фільму Анна Паленчук.

 Неабиякий резонанс викликав створений за підтримки Держкіно документальний фільм «Земля блакитна, ніби апельсин» режисерки Ірини Цілик, що був представлений у конкурсній програмі Generation 14plus. Світова прем’єра стрічки відбулася у конкурсній секції World Documentary Competition найбільшого фестивалю незалежного кіно в США Sundance Film Festival, де фільм отримав нагороду за найкращу режисуру.

«Я ніколи не була раніше на Berlinale, навіть як глядачка, тож коли я побачила наших глядачів у Zoo Palatz – 850 місць, повна зала! – то навіть трохи розгубилася. Ми всі (наші герої та команда) були схвильовані таким розмахом, але зрештою реакція глядачів під час цього та інших показів була просто чудовою: безкінечні оплески, жваві дискусії, багато відгуків. І нехай цього разу ми не привезли додому нагород, ми вважаємо, що сам факт участі нашого фільму у фестивалі такого рівня є нагородою для нашої команди та для українського документального кіно»

зізнається режисерка фільму Ірина Цілик.

Крім того, в основній конкурсній програмі фестивалю був представлений фільм режисера Іллі Хржановського «ДАУ. Наташа», одним із виробників якого є українська компанія «Phenomen Ukraine». Фільм був відзначений журі – оператор картини Юрґен Юрґенс отримав «Срібного ведмедя» за особистий художній внесок. Також у рамках Berlinale Special відбувся показ документального фільму «ДАУ. Дегенерація» з цього ж проєкту. 

У паралельній програмі фестивалю Forum Expended було показано короткометражний фільм спільного виробництва США, Японії та України «Citizens of the Cosmos» (режисер – Антон Відокль, продюсерка з українського боку – Люба Кнорозок). Фільм знімали у Токіо та Києві.

Українські актори Даша Плахтій, Олександр Рудинський та Марія Стопник зіграли у короткометражному фільмі «Goodbye Golovin» режисера Матьє Ґрімара (Канада). Стрічка стала одним із переможців у програмі Generation 14 plus.

Німецький та український актор родом зі Львова Ростислав Бьоме, зіграв одну з ролей у німецькому фільмі «Kids run» режисерки Барбари Отт. який відкривав програму «Перспективне німецьке кіно».

Додатково відбулися ринкові покази фільмів: «Мої думки тихі» реж. Антоніо Лукіч, «Віддана» реж. Христина Сиволап, «Захар Беркут» реж. Ахтем Сеітаблаєв та Джон Вінн,  «Забуті» реж. Дарія Онищенко,  «LET IT SNOW» реж. Станіслав Капралов, «Мати Апостолів» реж. Заза Буадзе та серіалу «Схованки» реж. Ірина Громозда.

Новий фільм Валентина Васяновича «Відблиск», продюсер Володимир Яценко, робота над яким тільки почалась, було представлено у Berlinale Co-Production Market. Українську стрічку обрали з-поміж 302 заявок з різних країн світу. Berlinale Co-production Market дає можливість познайомити авторів відібраних проектів з міжнародними копродюсерами, представниками кінофондів, дистриб’юторами та фінансистами з усього світу на 1500 заздалегідь організованих зустрічах. Одним із найгучніших проектів копродукційного маркету минулих років стала стрічка «Кролик ДжоДжо» Тайки Вайтіті.

Режисерка Жанна Озірна стала єдиною представницею від України у програмі Berlinale Talents. Цього року на форум для молодих кінематографістів відібрали 255 режисерів із 86 країн світу. У творчому доробку Жанни Озірної короткометражні фільми «Котики» (2016), «Благодать» (2017), «Зв’язок» (2018), «Дорослий» (2019).

Кастинг-директор Павло Макарченко взяв участь у програмі European Shooting Stars, що відбувається під час Берлінале за підтримки Creative Europe – MEDIA та має на меті сприяння  розвитку міжнародної кар’єри учасників.